Thomsit HD50

 

HD 50 Yüksek Mukavemetli 04 - 50 mm Kalınlıkta Kendiliğinden Yayılan Şap 

THOMSIT HD 50

BASINÇ VE SU DAYANIMLI ZEMİN TESVİYE ŞAPI

Sentetik katkilarla güçlendirilmiş, çimento esasli 4-50 mm kalınlıklar arasında kullanılabılen iç ve dış mekan için uygun, zemin tesviye şapı.

UYGULAMA ALANLARI

Beton ve kaba beton zeminler, endüstriyel alanlar, yaşam alanları, teras ve balkonlar, eğimli beton zeminler üzerinde fayans ve diger kaplamalardan önce kullanılır. Mağaza, fabrika koridoru, garaj ve kiler gibi alanlarda kullanıma uygundur. Dekoratif kaplamalar öncesinde evlerde ve ticari alanlarda zeminin hazirlanmasinda kullanılır. 4-10 mm kalınlıklar arası kum ilavesi olmadan, 10 - 50 mm kalınlıklar arası uygun tanecik boyutlu kum ile karıştırılarak kullanılır. Hem iç, hem de dış mekan uygulamalar için uygundur.

ÜRÜN AVANTAJLARI

  • iç ve dış mekanlarda kullanılabilme
  • Kendiliginden yayılabilme
  • Yuksek basınç ve yük dayanımı
  • Suya karşı dayanıklı
  • Endüstriyel zeminler için uygun
  • Her kalınlıkta hızlı kuruma
  • Pompa ile uygulanabilme

 

 TEKNIK OZELLIKLER

Bulk yogunluk                                  : 1,36 g/cm3

Karışım oranı 

Kendinden yayılan kıvam            : 25 kg Thomsit HD 50 : 4,5 l su 

Pompa ile uygulama;                    : 25 kg Thomsit HD 50 : 3,5-4 l su

Uygulama suresi                              : Yaklaşık 45 dakika

Üzerinde yürünebilirlik                : Yaklaşık 3 saat sonunda

Uygulama sıcaklığı                           : 5°C ile 30°C arasında, kuru ortamda

Eğilme mukavemeti                       : ≥ 9 N/mm2, 28 gün sonunda

Basinç mukavemeti                        : ≥40 N/mm2, 28 gün sonunda

Sarfiyat                                                 : 1,9 kg/m2 (1 mm kalınlık için)

Raf Ömrü                                              : 12 ay

UYGULAMA

Yüzey temiz, kuru, çatlaksiz, ayırıcı malzemelerden arındırılmış, taşıyıcı ve sağlam olmalıdır. Mineral zeminler, eski çimentolu malzeme kalıntılarından tamamen temizlenmiş olmalıdır. Geniş bozukluk ve çukurlar 24 saat öncesinden 2 birim Thomsit HD 50 ve 1 birim (0-8mm) kum karışımıyla hazırlanmış harçla veya uygun tamir harcıyla onarılmalıdır.

İç ve Dış Mekan

Cimento esaslı zeminler Thomsit R 755 epoksi astar ile astarlanır. Astar kurumadan üzerine tanecik boyutu 0,3-0,7 mm arası olan kuru kum serpilir, astar kuruduktan sonra kumun fazlası temizlenir ve yüzeyi vakumlanir. Thomsit HD 50, uygun miktarda hazirlanmış temiz suyun içine eklenir ve elektrikli mikserle (400-800rpm) tamamen homojen bir karışım elde edinceye kadar karıştırılır. Uygun şekilde hazırlanmış karışım zemine dokülür, mala ile yayılır ve  kirpi   rulo  ile   hava  kabarcıklanndan  arındırılır. Uygulama yapıldıktan sonra yüzey hızlı kurumaya karşı korunmalıdır.

4-10 mm kalınlıklar arasında yapılacak uygulamalarda ürün kum ilavesi olmadan kullanılır. 10 mm uzerindeki uygulamalar için ağırlıkça 2 birim Thomsit HD 50 ile 1 birim kuru kum karıştırılır. 10 - 20 mm kalınlık için 0-2 mm, 20 - 50 mm kalınlık için 2-8 mm tanecik boyutunda kuru kum kullanılmalıdır. Kum ilavesi ile ürünün teknik özelliklerinde degişiklikler olabilir.

4 - 20 mm kalınlıklar arasında istenen yüzey özelliklerinin sağlanmasi ve hava kabarcıklarından arındırmak için uygun kirpi rulo kullanılması kesinlikle tavsiye edilmektedir. Eğimli şaplann tesviyesi sırasında, 25 kg Thomsit HD 50 ile 3,5 - 4 litre su ile karıştırılarak uygun karışım hazırlanmalıdır.

Fazla malzeme, taze iken su ile temizlenebilir; kurumuş malzeme sadece mekanik olarak temizlenebilir. Yüksek yüke maruz kalacak yüzeylerde (orneğin forklift), Thomsit HD 50 en az 6 mm kalınlıkta uygulanmalıdır. Thomsit HD 50 +5°C ile +30°C sıcaklık arasında ve kuru ortam koşullarda uygulanmalıdır.

SARFİYAT

1,9 kg/m2 (1 mm kalınlık için)

DEPOLAMA

Malzeme orijinal ambalajında, serin ve kuru ortamda, dondan korunarak depolanmalıdır. Malzeme kullanılıncaya kadar ambalajından çıkarılmamalı, torbaları delinmemeli veya yırtılmamalıdır. Depolanacak torbalar üzerine herhangi bir ağırlık konulmamalı, üst üste dizilerek depolama durumunda, 7 torbadan fazla üst üste konulmamalıdır. Kısa süreli depolamalarda en fazla 3 palet üst üste konulmalı ve ilk giren ilk çıkar sistemiyle sevkiyat yapılmalıdır. Uzun süreli depolamalarda ise paletler üst üste konulmamalıdır.

RAF ÖMRÜ

Serin ve kuru ortamda 12 aydır. Açılmış ambalajlar, ağızları sıkıca kapatılarak uygun depolama koşullarında saklanmalı ve bir hafta içersiinde kullanılmalıdır.

DİKKAT

Ürün çimento içermekte olduğundan, su ile reaksiyon verir alkali çözelti oluşur. Cilt ile teması halinde bol su ile yıkanmaldır. Göz ile temasında doktora başvurulmalıdır.

 

Beton ve kaba beton zeminler,endüstriyel alanlar, yaşam alanları, teras ve balkonlar, eğimli beton zeminler üzerinde fayans ve diger kaplamalardan önce kullanılır. Mağaza, fabrika koridoru, garaj ve kiler gibi alanlarda kullanıma uygundur. Dekoratif kaplamalar öncesinde evlerde ve ticari alanlarda zeminin hazirlanmasinda kullanılır. 4-10 mm kalınlıklar arası kum ilavesi olmadan, 10 - 50 mm kalınlıklar arası uygun tanecik boyutlu kum ile karıştırılarak kullanılır. Hem iç, hem de dış mekan uygulamalar için uygundur.