Sistre Cila

Sistre cila başlamadan önce kaba zımpara ile parke temizlenir, torbalı motor denilen makine ile parke temizlenir. Torbalı motor aynı zamanda parkeyi zımparalar. Bu işlem bittikten sonra parkedeki inatçı lekelerin de çıktığını göreceksiniz. İlk kaba temizliğinden sonra parkeniz yeni gibi görünecek.

Parkenin aralıklarını doldurmak için cila hazırlanır ve parkenin boş aralıklarına doldurulur. Parkeye sürülen cila kuruduktan sonra tekrar süpürge ile temizlenir. İlk macunun üzerinden tekrar torbalı motor ile zımpara atılır ve macunun aralıklara girmesini ve kalıcı olması sağlanır.

Sistre motorunun yanaşmadığı yerler el ile itinalı bir şekilde düzenlenir ve özellikle kaloriferin alt tarafı bu aşamada düzenlenir. Sistre cila da artık yavaş yavaş sona gelinmeye başlandı. Özel astar ile astar vurulmaya başlanır, buradaki amaç parkenin görünümünün netleşmesi ve parlamasıdır aynı zamanda bu işlem parkenin yeni gibi görünmesini sağlayacaktır.

Cila bir kere sürüldükten sonra kuruması beklenir ve ardından ikinci cila uygulanır. İkinci ciladan sonra tekrar zımpara yapılır. İkinci cila vurulur ve kuruması beklenir ve son kez üçüncü cila da vurularak sistre cila bitmiş olur.